Луцький замок
(замок Любарта)

Луцький замок

Луцький замок

Луцький замок Луцький замок

Луцький замок

Луцьк - історичний центр Волині, одне з найдавніших міст України. Перша згадка про нього міститься в Іпатіївському літописі близько 1085 року. Назва міста, скоріш за все, пішла від слова «лука» - вигину річки Стир, яка оточує історичний центр міста. Інша версія походження назви міста - від вождя слов'янського племені дулібів Луки.1093 року утворюється Волинське удільне князівство, в складі якого Луцьк набуває важливого значення. Основне укріплення міста - Верхній замок, будувався протягом ХІ - ХІІІ століть. Спочатку це були потужні дерев'яні укріплення. Вони постраждали під час татаро-монгольської навали. До системи оборони міста входили Нижній (Окольний) замок і міські мури.

Князь Дмитро Любарт у 1345 році зробив замок столичною резиденцією Галицько-Волинського князівства. Верхній замок стояв на пагорбі, що омивався річками Стир і Малий Глушець. З пологого боку був глибокий рів, через нього до замку вів підйомний міст. Довжина мурів замку складає 240 м, висота – 10 метрів, по кутах розташовані 3 вежі.

В'їзна вежа (або Надбрамна вежа, або вежа Любарта) зведена наприкінці ХІІІ ст. Спочатку вона була триярусною. Після надбудови ще 2 ярусів її висота досягла 27 метрів. Товщина стін нижніх ярусів сягає 3,6 метри. Наприкінці XVI ст. п'ятий ярус перебудовано і завершено ренесансний аттиком.

Луцький замок Луцький замок

Друга вежа – Стирова (її ще називають вежею Свидригайла), отримала таку назву, бо знаходиться над річкою Стир. Її будували протягом XIII-XIV ст. Висота вежі складає 27 метрів.

Луцький замок

Третя вежа – Владича, має висоту 13,5 м. У стародавні часи її утримували на кошти владики, звідки і походить її назва. У самій вежі знаходиться музей дзвонів, у підземеллі - в'язниця і арсенал.

Луцький замок Луцький замок

Між Вїзною і Стировою вежею на місці княжого гостинця знаходиться «шляхетський будинок». Він постав у 1789 році на місці, де був княжий палац. За наказом старости Ю.Чарторийського тут розмістили канцелярію і суд. Зараз в будинку знаходиться художній музей.

На подвір'ї замку є залишки фундаментів церкви Івана Богослова, яка вже у XIII ст. була соборною і вважалася найважливішою святинею Волині. Церква була князівською усипальницею Любарта і його синів. У 1897 році на фундаментах колишньої садиби владики постав будинок повітовою скарбниці у стилі класицизму. Зараз в ньому розташовано музей давньої книги.

На початку XV ст. Луцьк набув значення одного з найважливіших центрів Європи. Тут у 1429 році за пропозицією римського імператора Священної Римської імперії Сигізмунда, великий князь литовський Вітовт проводив з'їзд європейських монархів для організації спільних зусиль для протидії османській експансії та об'єднання християнства західного і східного обрядів. З заході крім римського імператора брали участь королі Польщі і Данії, великий князь Московський Василь ІІ (Темний), посланці Візантії, тевтонський гроссмеймтер, повноважні представники інших країн. Разом з челяддю Луцьк тоді прийняв 15 тис. осіб.

У 1432 році Луцьк отримав Магдебурзьке право від князя Свидригайлаі невдовзі перетворився в одне з найбагатших місто Європи. Через велику кількість храмів називали «Волинським Римом». Проте вже з наступного століття Верхній замок починає втрачати оборонне значення і занепадати. На час штурму козаками в середині XVII століття фортеця вже була в поганому стані. Остаточно замок занепав у 1842 році, його мури перетворювалися на руїни. І лише у другій половині ХХ століття почалася поступова відбудова замку.

Луцький замок

Луцький замок Луцький замок

Луцький замок Луцький замок

Луцький замок

Луцький замок Луцький замок

Луцький замок

Луцький замок

Луцький замок

Луцький замок

Вихованці клубу відвідали замок 22 квітня 2018 року

Кiлькiсть переглядiв: 180

Коментарi