ЗАМОК НАД ЗБРУЧЕМ

Скала-Подільська

У Скалі-Подільській (Чортківський район Тернопільська область) на крутому скелястому березі Збруча збереглися до наших днів руїни старовинного замку.
Містечко Скала відоме з першої половини ХІV ст. вже тоді тут був оборонний замок дерев’яно-земляного типу, дуже понищений татарами. Князі Коріатовичі, які правили Поділлям у ХІV ст, відбудували замок у 60-70-х рр. того ж століття.
У 1395 р. Вітольд, великий, князь ли­товський, відібрав у Федора Коріатовича ряд міст, зокрема і Скалу. Після його смерті місто стало належати польському королівству, а замок у 1515 р. король віддав у прижиттєву власність Кам’янецькому старості Станіславу Лянцкоронському.
У першій половині XVI ст. татари кілька разів руйнували замок. Особ­ливо великої шкоди завдав напад волохів у 1538 р. Замок був цілком знищений і лежав у руїнах. Та вже на середину XVI ст. його знов відбу­дували. Саме в цей період остаточно сформувалася оборонна система.
Дитинець розширився до напільної сторони. Замок з трьох боків був природно захищений і лише з півден­ного боку міг бути доступний. Але з цієї сторони викопали глибокий рів, звели кам’яні стіни і округлої форми порохову вежу. З південної сторони знаходилась в’їзна брама. Дістатися до неї можна було через підйомний міст, який при потребі спускався на грубих ланцюгах.
Особливих руйнувань замок за­знав у 1657 р., коли ним заволодів трансільванський князь Д’єрдь II Ракоці.
Люстрація 1665 р. повідомляє, що «замок, вимуруваний на скалі і об­ведений навколо муром, прийшов у цілковите запустіння».
В 1665 р. турки захопили на Поділлі багато фортець, у тому числі і скалу. Оборонні споруди тут були остаточно зруйновані, після чого замок уже не відбудовувався.
У XVIII ст. на території зруйнованого турками замку староста Скали Адам Тарло проводить ремонт оборонних мурів і вежі. В середині фортеці рес­тавровано пишний палац з великими підвалами.
Але незабаром палац за­знає руйнувань. У літописі за 1765 р. записано: «...через кілька років після закінчення реставрації палац спале­но вогнем блискавки і зараз він стоїть пустий, а особливо знищено бічні прибудови».

За матеріалами:https://turson.at.ua/.../dostoprimechatelnosti.../0-391#Мандруйукраїною #travelsmartUA

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Скала-Подільська

Вихованці клубу відвідали замок в серпні 2005 року та червні 2019 року

Кiлькiсть переглядiв: 125

Коментарi