Метеорологічні спостереження

Атмосферний тиск

Визначається за допомогою барометра-анероїда. Тиск визначають у горизонтальному положенні приладу з точністю до 0,1 мм. Перед відліком обережно постукують по скляній кришці, щоб усунути тертя в осях барометра, а потім знімають показники.

Визначається в Паскалях ( 1 мм.рт.ст. – 133,32Па), кілопаскалях (1 кПа -1000 Па), або в міліметрах ртутного стовпчика ( мм.рт.ст.)

Нормальний атмосферний тиск складає: в мм.рт.ст. – 760; в Па – 101324,7; в кПа – 1013, 2.

Температура повітря

Вимірюється звичайним термометром на відкритій місцевості якомога далі від великих предметів (будинків, валунів тощо). Термометр розміщується в тіні на висоті 1 м від землі. Вимірювати температуру повітря можна і за «сухим» термометром в психрометрі.

Вологість повітря

У польових умовах застосовується аспіраційний психрометр Ассміна. Його підвішують з підвітряного боку і роблять виміри за двома термометрами (лівий – сухий, правий – змочений). Чим сухіше повітря, тим більше різниця в показниках термометрів. За результатами вимірів за допомогою психрометричних таблиць визначають відносну вологість повітря.

Спостереження за вітром

Визначається сила вітру за шкалою Бофорта.

Шкала Бофорта

Сила вітру (бали) Швидкість вітру м/с Назва вітру Дія вітру
0 0 – 0,2 Штиль Вітру нема. Дим із труб піднімається вертикально. Листя дерев нерухоме. Водна поверхня гладенька.
1 0,3 – 1,5 Тихий Вітер ще не рухає флюгер, але вже відносить дим вбік. Рухаються окремі листки дерев. Запалений сірник не тухне. На поверхні води з’являється ряботиння, брижі.
2 1,6 – 3,3 Легкий Вітер відчувається обличчям. Шелестить листя. Флюгер рухається. Запалений сірник швидко тухне. З’являються невеликі гребні хвиль.
3 3,4 – 5,4 Слабкий Безперервно хитається листя і тонке гілля дерев. Майорять легкі прапори. Починає колихатися висока трава. Невеликі гребні хвиль починають перекидатися.
4 5,5 – 7,9 Помірний Вітер піднімає пил та папірці, рухається тонке гілля дерев. По високій траві, зернових пробігають хвилі. Хвилі на воді подовжені, на деяких із них утворюється біла піна - «баранчики».
5 8,0 – 10,7 Свіжий Гойдаються тонкі стовбури дерев. Витягаються великі прапори. Добре помітні хвилі на воді, всюди утворюються «баранчики».
6 10,8 – 13,8 Сильний Гойдається товсте гілля дерев, шумить ліс. Висока трава і зернові часом лягають на землю. Гудуть телеграфні дроти. Вітер чутно в димоході. На воді з’являються високі гребні з білою піною.
7 13,9 – 17,1 Міцний Гойдаються стовбури дерев, гнеться товсте гілля. Йти навпроти вітру важко. Піднімаються високі хвилі, вітер зриває піну з гребенів і вона лягає смугами за вітром.
8 17,2 – 20,7 Дуже міцний Гойдаються великі дерева, ламаються тонкі гілки. Йти проти вітру дуже важко. Хвилі високі, подовжені.
9 20,8 – 24,4 Шторм Вітер зриває черепицю, ламається велике гілля дерев. Гребні хвиль перекидаються і розсипаються в бризки, погіршуючи видимість.
10 24,5 – 28,4 Сильний шторм Вітер руйнує будівлі, з коренем вириває дерева. Хвилі дуже високі із загинаючимися гребнями. Сильний гуркіт хвиль подібний до ударів.
11 28,5 – 32,6 Жорстокий шторм Вітер робить великі руйнування. Хвилі на морі настільки високі, що судна невеликого і середнього розміру часом зникають із поля зору.
12 32,7 і більше Ураган Вітер вириває з коренем великі дерева, призводить до катастрофічних руйнувань.

В окремих випадках під час спостережень напрямок вітру постійно змінюється, тоді в графі «напрямок» пишуть «перемінний».

Визначення висоти Сонця над горизонтом

Для визначення висоти сонця над горизонтом використовують простий астрономічний інструмент – гномон. Він складається з вертикального стрижня висотою в 1 м на горизонтальній площині. За довжиною та напрямом тіні від стрижня гномона визначають висоту сонця над горизонтом. Для цього виконують такі дії:

Перший спосіб

1) на рівній сонячній ділянці чітко вертикально встановлюють стрижень гномона в точці А;

2) близько 12 години дня відмічають кінець тіні кілочком в точці Б; в цей час тінь є найбільш короткою й вказує напрям на північ;

3) вимірюють довжину тіні (відрізок А – Б) й з’єднують шнуром точку Б з вершиною стрижня гномона (точкою В);

4) за допомогою великого транспортира визначають величину кута між напрямом тіні (відрізок Б – А) та відрізком, що з’єднує кінець тіні з вершиною гномона (відрізок Б – В). Це є кут, під яким сонце знаходиться над горизонтам в даним день.

Другий спосіб

1) на рівній сонячній ділянці чітко вертикально встановлюють стрижень гномона в точці А;

2) близько 12 години дня відмічають кінець тіні кілочком в точці Б; в цей час тінь є найбільш короткою й вказує напрям на північ;

3) накреслити схему, в масштабі передати висоту гномона і довжину тіні;

4) з’єднати кінець тіні з вершиною гномона;

5) виміряти кут, що утворився транспортиром.

Кiлькiсть переглядiв: 103

Коментарi