Цвілій Петро Петрович

Цвілій П.П.

23.03.1909 - 08.10.1943

Цвілій Петро Петрович – сапер 392-го окремого саперного батальйону 232-ї стрілецької дивізії 38-ї армії Воронезького фронту, рядовий.

Народився 23 березня 1909 в селі Сезенків Баришівського району Київської області. Українець. Позапартійний. Освіта початкова. Працював у радгоспі.

У 1931 році був призваний до лав Червоної Армії. Служив у саперній частині. Після демобілізації, в 1933 році, повернувся в рідне село і працював у колгоспі.

Цвілій П.П.З початком Великої Вітчизняної війни знову був призваний в Червону Армію. Воював на Південно-Західному, Сталінградському, Воронезькому, 1-му Українському фронтах.

Восени 1943 року переправившись через Десну в районі села Літки, частини 232-ї стрілецької дивізії подолали межиріччі і 26 вересня 1943 року вийшли до Дніпра. Відділення, в яке входив П.П. Цвілій, ще на Північному Дінці підібрало гумовий човен. Командир батальйону призначив П.П. Цвілія старшим розрахунку на човні.

Тиха команда – і човен глибоко просівши у воду відчалив від берега. П.П. Цвілій плавно направляв її до правого берега в районі села Лютіж Вишгородського району Київської області. Ось човен досяг середини, течія посилилася. П.П. Цвілій напружував всі сили, щоб не збитися з курсу, а його товариші ще сильніше налягли на весла.

А коли вода Дніпра покрилася суцільними розривами ворожих мін і снарядів, П.П. Цвілій вміло зманеврував і вивів човен із зони вогню. Двадцять чоловік були висаджені на правому березі. Лейтенант міцно потиснув руку П.П. Цвілію і зник у темряві, а П.П. Цвілій зі своїм розрахунком відправився в зворотний шлях.

З кожним рейсом вогонь посилювався. Вибули з строю два весляра, лопнули криваві мозолі на руках, довелося обмотати долоні бинтами. Кожен удар весла приносив неймовірну біль. Чотири рейси за ніч зробив розрахунок через широкий Дніпро. Коли настав світанок, бій на правому березі розгорівся з ще більшою силою. Тривожні сигнали прийшли звідти: «Безперервно відбиваємо контратаки противника, потрібні боєприпаси». П.П. Цвілій зі своїм розрахунком, долаючи неймовірну втому і нехтуючи смертельною небезпекою, зголосився доставити боєприпаси на плацдарм.

Осіннє сонце вже піднялося високо над Дніпром. Ворожа авіація групами по десять-п'ятнадцять літаків висіла в повітрі над плацдармом і переправою. Командир дивізії не зводив від очей бінокль. Човен П.П. Цвілія, навантажений боєприпасами, плив до правого берега в суцільних розривах мін, снарядів та авіабомб. Після кожного нальоту підіймалися десятки водяних смерчів, і тоді здавалося, що гумовий човен ось-ось піде на дно. Але П.П. Цвілій дивився тільки вперед і, намагаючись пересилити виття бомб і розриви, кричав: «Братки, натиснемо, берег поруч!» Командир дивізії полегшено зітхнув, коли побачив, що човен досяг наміченої мети.

П.П. Цвілій всі ці дні і ночі не йшов від Дніпра. Він розумів, що з кожним його рейсом зростає незламна міць переправлених частин. Наближається час, коли правий берег Дніпра стане вільним і він піде у дозволену відпустку, у рідне село. Але не судилося мрії П.П. Цвілія стати дійсністю.

8 жовтня 1943 року в самому розпалі бою його човен потрапив в зону ураганного вогню. А тут ще із-за лісу на бриючому польоті виринули фашистські стерв'ятники. Коли вляглася хмара води і диму, командир дивізії побачив у променях осіннього сонця розірваний на шматки човен, який швидко занурювався у воду, тягнучи за собою безстрашних, смертельно поранених бійців. Командир дивізії послав на допомогу кращих плавців, але навколо тільки кипіла від розривів темно-червона вода і пливли вниз за течією уламки весел.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1944 року за зразкове виконання завдань по переправі через Дніпро підрозділів піхоти і техніки та виявлену при цьому виняткову мужність і героїзм рядовому Цвілію Петру Петровичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нагороджений орденом Леніна.


Нагородний лист

Центральний архів МО
Фонд: 33; опис: 793756; одиниця збереження: 52; № запису: 150035195

Цвілій П.П.

Цвілій П.П.

с. Лютіж
Київська область
місце поховання героя

Цвілій П.П.

Цвілій П.П.

Похід Київська обл.
Вихованці клубу біля могили Цвілія Петра Петровича
червень 2012 року

Джерела інформації

  • Герои Советского Союза: Краткий биографический словарь / Пред. ред. коллегии И. Н. Шкадов. — М.: Воениздат, 1988. — Т. 2
  • Боевые звёзды киевлян: очерки о Героях Советского Союза — уроженцах Киева и Киевской области / сост.: И. В. Волков, К. Л. Клепик, А. К. Корнилов и др. — 3-е изд., перераб. — Киев: Политиздат Украины, 1983.
Кiлькiсть переглядiв: 87

Коментарi